Místní organizace Sdružení nájemníků radí občanům, jak snížit náklady na elektrickou energii v domácnostech

1.  Místnost Vašeho bytu, kde se nejvíce zdržujete, nechávejte vymalovat vždy pokud možno čistě  b í l e.

2.  Z titulu úspory elektrické energie je výhodný světlý nábytek (např. přírodní dřevo) a bílé záclony.

3. V místnosti, kde se nehčastěji zdržujete (a svítíte nejdéle) nahraďte (pokud jste již tak neučinili!) obyčejnou žárovku(-y) úspornou žárovkou zářivkového provedení

         obyčejná žárovka 100 W                   =                 úsporná zářivka 20 W

            1 kWh za 10 hodin                                              1 kWh za 550 hodin

     Vyšší cena úsporné žárovky s delší životností Vás nesmí odradit !!!

4.  Pro nutnost pouhé orientace v místnosti instalujte vedle hlavního osvětlení i svítidlo se žárovkou 7 W (zářivkového provedení).

5. Nesviťte nikde zbytečně ! Nenechávejte hrát rádio nebo televizi, pokud nemáte čas pořad sledovat. Usínáte-li u pořadu, vypněte aparát a jděte raději do postele.

6.  Při nákupu elektrospotřebičů (radiopřijímač, televizor, lednička, mrazák, myčka na nádobí, videorekordér atd.) věnujte kromě technických parametrů příslušnou pozornost i příkonu ve W kupovaných elektrospotřebičů !! Vyplatí se to !!! Máte-li ještě doma starý přístroj (zvláště ten, který je trvale zapnutý, jako lednička nebo mrazák), nahraďte jej při nejbližší možnosti moderním na příkon úsporným spotřebičem.

7.  Pokud si ohříváte vodu na kávu nebo čaj v elektrokonvici, plňte ji vždy předem odměřeným (potřebným) množstvím vody, abyste potom nwvylévali zbytečně draze ohřátou vodu (a tím plýtvali elektrickou energií) !!

8.  Přepínejte Vaši ledničku na noc o stupeň níže a ráno opět nezapomeňte vrátit ji na původní vyhovující stupeň. Plňte Vaši ledničku co možná nejvíce a včas ji odmrazujte (nedělá-li to automatika).

9.. Nebuďte "otroky televize" (příkon cca 100 W). Při 100 W příkonu a 5 hodinách sledování denně spotřebujete za měsíc až 15 kWh !! Vybírejte si programy dle Vašeho zájmu, vyhlédnuté předem v přehledech TV vysílání.

10. Dosáhnout úspory ve spotřebě elektrické energie v domácnosti znamená nutně sledovat její spotřebu a zapisovat si údaje elektroměru alespoň 1x měsíčně, vždy ke stejnému dni, nejlépe k 1. dni v měsíci. Pro tyto záznamy připravil SON pro Vás vhodné formuláře. Pro členy SON zdarma.

11. Volte si pro Vás nejvýhodnější sazbu za elektrickou energii. Nejčastěji to bude zřejmě tzv. "bytová sazba B", v současnosti 1 kWh za 2,61 Kč. Na základě sledování a zapisování se snažte dosáhnout úspor. 

12. Šetřte elektrickým proudem i na chodbách, ve sklepních prostorách apod. instalací svítidel s nižším, ale dostatečně bezpečné osvětlení zajišťujícím příkonem.

13. Nepředpokládáme, že ještě topíte el. přímotopy.

     Přejeme Vám, abyste dodržováním výše uvedených zásad ušetřili Vaší peněženku při vší Vaší spokojenosti.

                                                                            

                                                                                                              Místní organizace Sdružení nájemníků Slaný

 

ZPĚT